Sports Schedule

Filter By Date Download the Full Schedule

General

Saturday 8

5:00pm - Opening Ceremony ANZAC Oval

Wednesday 12

6:00pm - Midweek Party Council Lawns

Saturday 15

5:00pm - Closing Ceremony ANZAC Oval

Archery

Saturday 8

9:00am - 3:00pm - Practice range open Notification of shoot groups

Sunday 9

8:00am - ABA 3 & 1 arrow rounds Dead Centre Bowhunters Club

Monday 10

8:00am - ABA 3 & 1 arrow rounds Dead Centre Bowhunters Club

Tuesday 11

8:00am - IFAA ‘field round’ marked distances Dead Centre Bowhunters Club

Wednesday 12

8:00am - IFAA ‘hunter round’ marked distances Dead Centre Bowhunters Club

Thursday 13

8:00am - FITA 60/900 round Dead Centre Bowhunters Club

Friday 14

8:00am - ABA 3D 3 & 1 arrow rounds Dead Centre Bowhunters Club

Saturday 15

8:00am - ABA 3D 2 arrow rounds Dead Centre Bowhunters Club

Athletics – Masters Mile

Thursday 13

6:00pm - Mens & Ladies Gap Road

Athletics – Road & Cross Country

Saturday 8

6:00am - Half Marathon Ilparpa Road

Monday 10

6:00am - 5km Walk Desert Park

Tuesday 11

6:00am - 5km Cross Country Telegraph Station

Wednesday 12

6:00am - 10km Walk Simpsons Gap

Friday 14

6:00am - 10km Run Simpsons Gap

Athletics – Track & Field

Sunday 9

9:00am - Traeger Park Oval
12:00pm - Traeger Park Oval

Monday 10

12:00pm - Traeger Park Oval

Tuesday 11

12:00pm - Traeger Park Oval

Wednesday 12

9:00am - Traeger Park Oval

Badminton

Saturday 8

10:00am - 5:00pm - Practice sessions OLSH Marian Centre

Sunday 9

10:00am - 6:00pm - Teams OLSH Marian Centre

Monday 10

10:00am - Late - Teams OLSH Marian Centre

Tuesday 11

10:00am - Late - Individuals OLSH Marian Centre

Wednesday 12

10:00am - 4:00pm - Individuals OLSH Marian Centre

Thursday 13

10:00am - Late - Individuals OLSH Marian Centre

Friday 14

10:00am - 5:00pm - Individuals OLSH Marian Centre

Baseball

Sunday 9

9:00am - Competition Lyle Kempster Park

Monday 10

9:00am - Competition Lyle Kempster Park

Tuesday 11

9:00am - Competition Lyle Kempster Park

Wednesday 12

8:00am - Competition Lyle Kempster Park

Thursday 13

9:00am - Competition Lyle Kempster Park

Friday 14

9:00am - Competition Lyle Kempster Park

Saturday 15

8:30am - Competition Lyle Kempster Park

Basketball

Sunday 9

10:00am - Competition Traeger Park Stadium

Monday 10

10:00am - Competition Traeger Park Stadium

Tuesday 11

10:00am - Competition Traeger Park Stadium

Wednesday 12

10:00am - Competition Traeger Park Stadium

Thursday 13

11:00am - Competition Traeger Park Stadium

Friday 14

10:00am - Competition Traeger Park Stadium

Saturday 15

9:00am - Finals Traeger Park Stadium

BMX

Sunday 9

6:00pm - Cruiser Class Len Kittle Drive

Monday 10

7:00pm - 20” Class Len Kittle Drive

Cricket

Sunday 9

11:00am - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
1:30pm - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Monday 10

9:00am - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
1:30pm - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Tuesday 11

9:00am - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
11:00am - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
11:00am - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
1:30pm - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - CDU Oval, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Wednesday 12

11:00am - Jim McConville Park
1:30pm - CDU , Jim McConville Park & Rho Diano Park
3:30pm - CDU , Jim McConville Park & Rho Diano Park

Thursday 13

1:30pm - CDU, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - CDU, Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Friday 14

9:00am - CDU, Jim McConville Park
1:30pm - Jim McConville
3:30pm - Jim McConville

Cycling

Saturday 8

6:45am - 20km Time Trial Larapinta Drive

Sunday 9

7:00am - Criterium Council lawns

Tuesday 11

6:00am - Road Race Larapinta Drive

Wednesday 12

5:30pm - Track Training Velodrome

Thursday 13

7:00pm - Street Sprint Council Lawns

Friday 14

4:30pm - Track Racing Velodrome

Darts

Friday 7

5:00pm - Social Meet Alice Springs Golf Club

Saturday 8

10:00am - Mixed Doubles Alice Springs Golf Club

Sunday 9

9:00am - Team Games Mixed Doubles A/S Golf Club

Monday 10

9:00am - Team Games Mixed Doubles A/S Golf Club

Tuesday 11

9:30am - Doubles Alice Springs Golf Club

Wednesday 12

9:00am - Team Games Alice Springs Golf Club

Thursday 13

9:00am - Team Games Alice Springs Golf Club

Friday 14

9:30am - Singles Alice Springs Golf Club

Eightball

Sunday 9

2:00pm - Social knockout Club Eastside

Monday 10

5:00pm - Competition Club Eastside

Tuesday 11

5:00pm - Competition Club Eastside

Wednesday 12

5:00pm - Competition Club Eastside

Thursday 13

5:00pm - Competition Club Eastside

Friday 14

6:00pm - Finals Club Eastside

Equestrian

Sunday 9

10:00am - Competition Blatherskite Park

Monday 10

9:00am - Competition Blatherskite Park
3:00pm - Competition Blatherskite Park

Tuesday 11

9:00am - Competition Blatherskite Park
4:00pm - Competition Blatherskite Park

Wednesday 12

10:00am - Competition Blatherskite Park

Thursday 13

9:00am - Competition Blatherskite Park
10:30am - Competition Blatherskite Park

Friday 14

TBA - Competition Blatherskite Park

Football (Soccer)

Sunday 9

5:00pm - Competition Ross Park

Monday 10

5:00pm - Competition Ross Park

Tuesday 11

5:00pm - Competition Ross Park

Wednesday 12

5:00pm - Competition Ross Park

Thursday 13

5:00pm - Competition Ross Park

Friday 14

5:00pm - Competition Ross Park

Go-Karting

Tuesday 11

5:00pm - Competition Arunga Park Speedway

Thursday 13

5:00pm - Competition Arunga Park Speedway

Golf

Saturday 8

7:00am - 4BBB Stableford Event Alice Springs Golf Club

Sunday 9

7:00am - 4BBB Stableford Event Alice Springs Golf Club

Monday 10

7:00am - Alice Springs Golf Club

Tuesday 11

7:00am - Alice Springs Golf Club

Wednesday 12

7:00am - Alice Springs Golf Club

Thursday 13

7:00am - Alice Springs Golf Club

Friday 14

7:00am - Alice Springs Golf Club

Saturday 15

7:00am - Alice Springs Golf Club

Hockey

Sunday 9

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Monday 10

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Tuesday 11

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Wednesday 12

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Thursday 13

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Friday 14

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Saturday 15

8:30am - Hockey Centre Traeger Park

Indoor Beach Volleyball

Monday 10

3:55pm - Competition Desert Sands

Tuesday 11

3:55pm - Competition Desert Sands

Wednesday 12

3:30pm - Competition Desert Sands

Thursday 13

3:55pm - Competition Desert Sands

Friday 14

3:30pm - Finals Desert Sands

Lawn Bowls

Saturday 8

8:30am - Mens & Ladies Fours Memorial Club

Sunday 9

8:30am - Mens & Ladies Fours Memorial Club

Monday 10

9:00am - Mens & Ladies Fours & Pairs Memorial Club

Tuesday 11

8:30am - Mens & Ladies Pairs Memorial Club

Wednesday 12

8:30am - Mens & Ladies Singles Memorial Club

Thursday 13

8:30am - Mens & Ladies Singles Memorial Club

Friday 14

9:00am - Mens & Ladies Semi Finals Memorial Club

Saturday 15

9:00am - Mens & Ladies Finals Memorial Club

Motorcycling

Saturday 8

8:00am - Scrutineering Alice Springs Motorcycle Club

Sunday 9

8:30am - 4hr Enduro Alice Springs Motorcycle Club

Tuesday 11

9:00am - Flat Track Alice Springs Motorcycle Club

Thursday 13

9:00am - The Scrambles Alice Springs Motorcycle Club

Mountain Biking

Sunday 9

6:30pm - Cross Country Telegraph Station

Tuesday 11

6:00pm - Dirt Criterium Larapinta Drive

Thursday 13

4:00pm - ANZAC Hill Climb ANZAC Hill

Saturday 15

8:00am - Cross Country Scout Hall

Netball

Sunday 9

6:00pm - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Monday 10

6:00pm - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Tuesday 11

6:00pm - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Thursday 13

6:00pm - Semi Finals Pat Gallagher Netball Courts

Friday 14

6:00pm - Finals Pat Gallagher Netball Courts

Orienteering

Sunday 9

8:30am - Bush Foot 1 hour score Telegraph Station

Monday 10

4:30pm - Mountain Bike 90 min score Telegraph Station

Wednesday 12

7:30am - Urban Sprint Foot Line Course Sad / Campus

Shooting – Clay Target

Friday 7

8:00am - Competition Gun Club

Saturday 8

8:00am - Competition Gun Club

Sunday 9

8:00am - Competition Gun Club

Monday 10

8:00am - Competition Gun Club

Shooting – Pistols

Friday 7

12:00pm - Gun Checks Pistol Club

Saturday 8

8:00am - Gun Checks Pistol Club

Sunday 9

8:00am - Gun Checks Pistol Club

Monday 10

7:30am - Gun Checks Pistol Club

Tuesday 11

8:00am - Gun Checks Pistol Club

Wednesday 12

8:00am - Gun Checks Pistol Club

Shooting – Sporting Shooters

Saturday 8

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Sunday 9

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Monday 10

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Tuesday 11

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Wednesday 12

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Thursday 13

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Friday 14

8:30am - Competition Sporting Shooters Club

Softball

Sunday 9

10:00am - Competition Jim McConville Park

Monday 10

10:00am - Competition Jim McConville Park

Tuesday 11

10:00am - Competition Jim McConville Park

Wednesday 12

10:00am - Competition Jim McConville Park

Thursday 13

10:00am - Competition Jim McConville Park

Friday 14

10:00am - Competition Jim McConville Park

Swimming

Saturday 8

1:00pm - 400m Freestyle Alice Springs Town Pool

Sunday 9

10:00am - Competition Alice Springs Town Pool

Monday 10

2:30pm - Competition Alice Springs Town Pool

Tuesday 11

2:30pm - Competition Alice Springs Town Pool

Wednesday 12

10:00am - 1500m Freestyle Alice Springs Town Pool

Table Tennis

Sunday 9

10:00am - Team Events OLSH Marian Centre

Monday 10

3:30pm - Singles & Doubles OLSH Marian Centre

Tuesday 11

3:30pm - Singles & Doubles OLSH Marian Centre

Thursday 13

3:30pm - Team Events OLSH Marian Centre

Friday 14

3:30pm - Team Events OLSH Marian Centre

Tennis

Monday 10

8:30am - Singles Traeger Park Courts
5:45pm - Doubles Traeger Park Courts

Tuesday 11

8:30am - Singles Traeger Park Courts
5:45pm - Doubles Traeger Park Courts

Wednesday 12

8:30am - Singles Traeger Park Courts
5:45pm - Doubles Traeger Park Courts

Thursday 13

8:30am - Singles Traeger Park Courts
5:45pm - Doubles Traeger Park Courts

Friday 14

8:30am - Singles Traeger Park Courts
5:45pm - Doubles Traeger Park Courts

Tenpin Bowling

Saturday 8

10:00am - Competition Dustbowl

Sunday 9

10:00am - Competition Dustbowl

Monday 10

10:00am - Competition Dustbowl

Tuesday 11

10:00am - Competition Dustbowl

Wednesday 12

10:00am - Competition Dustbowl

Thursday 13

10:00am - Masters Final Dustbowl

Friday 14

10:00am - Masters Final Dustbowl

Saturday 15

10:00am - Presentation Dustbowl

Touch

Sunday 9

4:30pm - Competition Flynn Park

Monday 10

9:00am - Competition Flynn Park
3:00pm - Competition Flynn Park

Tuesday 11

9:00am - Competition Flynn Park
3:00pm - Competition Flynn Park

Wednesday 12

9:00am - Competition Flynn Park
3:00pm - Competition Flynn Park

Thursday 13

9:00am - Competition Flynn Park
3:00pm - Competition Flynn Park

Friday 14

3:00pm - Finals Flynn Park

Triathlon & Duathlon

Thursday 13

6:00am - Duathlon Alice Springs Desert Park

Saturday 15

6:00am - Triathlon Alice Springs Town Pool

Tug of War

Wednesday 12

5:30pm - Competition Council Lawns