Sports Schedule

*Schedule is subject to change

Filter By Date Download the Full Schedule

General

Saturday 10

5:00pm - Opening Ceremony ANZAC Oval

Wednesday 14

6:00pm - Late - Midweek Party Lasseters

Saturday 17

5:00pm - Closing Ceremony ANZAC Oval

Archery

Saturday 10

9:00am - 3:00pm - Practice range open, notification of shoot groups, Dead Centre Bowhunters Club

Sunday 11

8:00am - ABA 3 & 1 arrow rounds, Dead Centre Bowhunters Club

Monday 12

8:00am - ABA 3 & 1 arrow rounds, Dead Centre Bowhunters Club

Tuesday 13

8:00am - IFAA ‘field round’ marked distances, Dead Centre Bowhunters Club

Wednesday 14

8:00am - IFAA ‘hunter round’ marked distances, Dead Centre Bowhunters Club

Thursday 15

8:00am - FITA 60/900 round Dead Centre Bowhunters Club

Friday 16

8:00am - ABA 3D 3 & 1 arrow rounds, Dead Centre Bowhunters Club

Saturday 17

8:00am - ABA 3D 2 arrow rounds, Dead Centre Bowhunters Club

Athletics – Masters Mile

Thursday 15

6:00pm - Mens & Ladies, in front of the Alice Springs Town Council Chambers

Athletics – Road & Cross Country

Saturday 10

6:00am - Half Marathon Steiner School, Ragonesi Road

Monday 12

6:00am - 5km Walk Alice Spings Desert Park, Larapinta Drive

Tuesday 13

6:00am - 5km Cross Country Alice Springs Telegraph Station Historical Reserve, Herbert Heritage Drive

Wednesday 14

6:00am - 10km Walk Simpsons Gap, Larapinta Drive

Friday 16

6:00am - 10km Run Simpsons Gap, Larapinta Drive

Athletics – Track & Field

Sunday 11

8:00am - Hammer Throw, High Jump, Rhonda Diano Oval
3:00pm - 100m, 800m, 3000m Walk, Shot Put, Triple Jump, Rhonda Diano Oval

Monday 12

3:00pm - 200m, 300m, Discus, Long Jump (30 to 50), Rhonda Diano Oval

Tuesday 13

3:00pm - 400m, 1500m, Javelin, Long Jump (55+), Rhonda Diano Oval

Wednesday 14

8:30am - Men's Pentathlon (Long Jump. Javelin, 200m, Discus, 1500m) Rhonda Diano Oval
8:30am - Women's Pentathlon (100m, Shot Put, Long Jump, Javelin, 800m) Rhonda Diano Oval

Badminton

Friday 9

6:00pm - Practice sessions, OLSH Marian Centre

Saturday 10

10:00am - 2:00pm - Teams, OLSH Marian Centre

Sunday 11

10:00am - 6:00pm - Teams, OLSH Marian Centre

Monday 12

10:00am - Late - Teams, OLSH Marian Centre

Tuesday 13

10:00am - Late - Individuals, OLSH Marian Centre

Wednesday 14

8:00am - Individuals, OLSH Marian Centre

Thursday 15

10:00am - Late - Individuals, OLSH Marian Centre

Friday 16

10:00am - 5:00pm - Individuals, OLSH Marian Centre

Baseball

Sunday 11

9:00am - Competition, Lyle Kempster Park

Monday 12

9:00am - Competition, Lyle Kempster Park

Tuesday 13

9:00am - Competition, Lyle Kempster Park

Wednesday 14

8:00am - Competition, Lyle Kempster Park

Thursday 15

9:00am - Competition, Lyle Kempster Park

Friday 16

9:00am - Competition, Lyle Kempster Park

Saturday 17

8:30am - Competition, Lyle Kempster Park

Basketball

Sunday 11

10:00am - Competition, Traeger Park Stadium

Monday 12

10:00am - Competition, Traeger Park Stadium

Tuesday 13

10:00am - Competition, Traeger Park Stadium

Wednesday 14

10:00am - Competition, Traeger Park Stadium

Thursday 15

11:00am - Competition, Traeger Park Stadium

Friday 16

10:00am - Competition, Traeger Park Stadium

Saturday 17

9:00am - Finals, Traeger Park Stadium

Boxing

Sunday 11

6:00pm - Competition, Alice Springs Youth and Community Centre

Monday 12

6:00pm - Competition, Alice Springs Youth and Community Centre

Tuesday 13

6:00pm - Competition, Alice Springs Youth and Community Centre

Cricket

Sunday 11

11:00am - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Monday 12

1:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Tuesday 13

9:00am - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
1:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Wednesday 14

9:00am - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
11:00am - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
1:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Thursday 15

9:00am - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
1:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park
3:30pm - Paul Fitzsimons Oval (Formally CDU Oval), Jim McConville Park & Rhonda Diano Park

Friday 16

1:30pm - Jim McConville
3:30pm - Jim McConville

Cycling

Friday 9

5:30pm - Cycling Briefing, Alice Springs Council Lawns

Saturday 10

TBA - Social Road Ride, Hungry Jacks Car Park

Sunday 11

7:00am - Criterium, Alice Springs Council Lawns
5:30pm - Street Sprint, Lasseters

Monday 12

7:00am - Time Trial, Santa Teresa Road

Tuesday 13

6:00am - Road Race, John Flynn's Grave, Larapinta Drive

Wednesday 14

TBA - Social Road Ride, Tom Brown Roundabout
6:00pm - Track Training, Alice Springs Velodrome

Thursday 15

TBA - Social Road Ride, Hungry Jacks Car Park
6:00pm - Flying 200m Time Trial, Scratch Race Medal events, Alice Springs Velodrome

Friday 16

TBA - Social Road Ride, Tom Brown Roundabout
6:00pm - Points Race, Velodrome

Saturday 17

TBA - Social Road Ride, Tom Brown Roundabout

Darts

Saturday 10

TBA - Mystery Drawn Mixed Doubles, Gillen Club
TBA - Social Meet, Gillen Club

Sunday 11

TBA - Teams Events, Gillen Club

Monday 12

TBA - Teams Events, Gillen Club

Tuesday 13

TBA - Men's and Ladies Drawn Doubles, Gillen

Wednesday 14

TBA - Team Games, Gillen Club

Thursday 15

TBA - Team Games, Gillen Club

Friday 16

TBA - Men's and Ladies Singles, Gillen Club

Eightball

Sunday 11

TBA - Social Knockout, TBA

Monday 12

TBA - Competition, TBA

Tuesday 13

TBA - Competition, TBA

Wednesday 14

TBA - Competition, TBA

Thursday 15

TBA - Competition, TBA

Friday 16

TBA - Finals, TBA

Equestrian

Monday 12

TBA - Dressage, Blatherskite Park

Tuesday 13

TBA - Western Dressage, Blatherskite Park
TBA - Dressage, Blatherskite Park

Wednesday 14

TBA - Western Dressage, Blatherskite Park

Thursday 15

TBA - Show Jumping, Blatherskite Park
TBA - Novelties, Blatherskite Park

Friday 16

TBA - Show Jumping, Blatherskite Park

Football (Soccer)

Sunday 11

TBA - Competition, Ross Park

Monday 12

TBA - Competition, Ross Park

Tuesday 13

TBA - Competition, Ross Park

Wednesday 14

TBA - Competition, Ross Park

Thursday 15

TBA - Competition, Ross Park

Friday 16

TBA - Finals, Ross Park

Functional Fitness

Thursday 15

9:00am - Men's & Women's Individual Competition, Central Outback Crossfit

Friday 16

9:00am - Mixed Pairs Competition, Central Outback Crossfit

Go-Karting

Tuesday 13

5:00pm - Competition, Arunga Park Speedway

Thursday 15

5:00pm - Competition, Arunga Park Speedway

Golf

Saturday 10

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Sunday 11

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Monday 12

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Tuesday 13

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Wednesday 14

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Thursday 15

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Friday 16

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Saturday 17

7:00am - 54 Hole Stroke (Gross and Nett) Competition, 18 Hole Daily Stableford, Alice Springs Golf Club

Hockey

Saturday 10

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Sunday 11

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Monday 12

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Tuesday 13

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Wednesday 14

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Thursday 15

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Friday 16

TBA - Competition, Hockey Centre Traeger Park

Saturday 17

8:30am - Finals, Hockey Centre Traeger Park

Indoor Beach Volleyball

Monday 12

TBA - Competition, Desert Sands Indoor Beach Volleyball

Tuesday 13

TBA - Competition, Desert Sands Indoor Beach Volleyball

Wednesday 14

TBA - Competition, Desert Sands Indoor Beach Volleyball

Thursday 15

TBA - Competition, Desert Sands Indoor Beach Volleyball

Friday 16

TBA - Finals, Desert Sands Indoor Beach Volleyball

Lawn Bowls

Saturday 10

TBA - Mens & Ladies Fours, Alice Springs Golf Club

Sunday 11

TBA - Mens & Ladies Fours, Alice Springs Golf Club

Monday 12

TBA - Mens & Ladies Fours & Pairs, Alice Springs Golf Club

Tuesday 13

TBA - Mens & Ladies Pairs, Alice Springs Golf Club

Wednesday 14

TBA - Mens & Ladies Singles, Alice Springs Golf Club

Thursday 15

TBA - Mens & Ladies Singles, Alice Springs Golf Club

Friday 16

TBA - Mens & Ladies Semi Finals, Alice Springs Golf Club

Saturday 17

TBA - Mens & Ladies Finals, Alice Springs Golf Club

Model Aircraft Flying

Sunday 11

TBA - Runway 1: IMAC Practise, Runway 2: Glider F5J and Old Timers Practise, Peddler Field Undoolya Rd

Monday 12

TBA - Runway 1: IMAC Practise, Runway 2: Glider F5J Competition, Peddler Field Undoolya Rd

Tuesday 13

TBA - Runway 1: IMAC Practise, Runway 2: Old Timers Competition, Peddler Field Undoolya Rd

Wednesday 14

TBA - Runway 1: IMAC Competition, Runway 2: Glider F5J Compeititon, Peddler Field Undoolya Rd

Thursday 15

9:00am - Runway 1: IMAC Competition, Runway 2: Old Timers Competition, Peddler Field Undoolya Rd

Friday 16

TBA - Runway 1: Contingency, Runway 2: Old Timers Competition, Peddler Field Undoolya Rd
TBA - Runway 1: IMAC Competition, Runway 2: Glider F5J Competition, Peddler Field Undoolya Rd

Motorcycling

Saturday 10

8:00am - Scrutineering, Alice Springs Motorcycle Club

Sunday 11

8:30am - 4hr Enduro, Alice Springs Off Road Club, Mt. Orramina, Maryvale Road

Tuesday 13

9:00am - Flat Track, Alice Springs Motorcycle Club

Thursday 15

9:00am - Scrambles, Alice Springs Motorcycle Club

Mountain Biking

Saturday 10

7:00am - Cross Country, Alice Springs Telegraph Station

Tuesday 13

6:30pm - Dirt Criterium, Alice Springs Golf Club

Thursday 15

6:30pm - Cross Country Night Race, Alice Springs Golf Club

Netball

Sunday 11

TBA - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Monday 12

TBA - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Tuesday 13

TBA - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Wednesday 14

TBA - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Thursday 15

TBA - Competition Pat Gallagher Netball Courts

Friday 16

TBA - Finals Pat Gallagher Netball Courts

Orienteering

Sunday 11

8:30am - Sprint Foot Orienteering, location tbc

Monday 12

4:30pm - Mountain Bike Orienteering, Alice Springs Telegraph Station Historical Reserve, Herbert Heritage Drive

Wednesday 14

7:30am - Bush Foot Orienteering, Alice Springs Telegraph Station Historical Reserve, Herbert Heritage Drive
7:00pm - Night Foot Orienteering, Alice Springs Golf Club

Shooting – Clay Target

Saturday 10

TBA - Practice, Alice Springs Clay Target Gun Club

Sunday 11

TBA - Practice, Alice Springs Clay Target Gun Club

Monday 12

TBA - 30 Point Score, Alice Springs Clay Target Gun Club
TBA - 50 Skeet, Alice Springs Clay Target Gun Club

Tuesday 13

TBA - 50 Target Double Barrel, Alice Springs Clay Target Gun Club
TBA - 30 Target Single Barrel, Alice Springs Clay Target Gun Club

Wednesday 14

TBA - 30 Mixed Targets, Alice Springs Clay Target Gun Club
TBA - 50 ACTA Handicap Alice Springs Clay Target Gun Club

Thursday 15

TBA - 30 Target Sporting, Alice Springs Clay Target Gun Club
TBA - 25 Ball Trap, Alice Springs Clay Target Gun Club

Shooting – Pistols

Saturday 10

7:00am - Gun Check, Alice Springs Pistol Club
8:00am - Ladies Sports Pistol and Centre Fire, Alice Springs Pistol Club
10:30am - Opening Ceremony, Alice Springs Pistol Club
11:00am - Black Powder 25, Alice Springs Pistol Club
2:30pm - Ladies Air Pistol

Sunday 11

8:00am - Standard Match, Men's Air Pistol
10:30am - Standard Match
1:00pm - Black Powder 50

Monday 12

7:30am - Free Pistol
8:00am - Rapid Fire

Tuesday 13

8:00am - Service Pistol
11:00am - Service Pistol Unrestricted
2:00pm - Service 25

Wednesday 14

8:00am - Service WA 1500, Revolver and Auto

Shooting – Sporting Shooters

Saturday 10

8:30am - Range 1 - Black Powder Events
1:30pm - Range 1 - Black Powder Events

Sunday 11

8:30am - Range 1 - Black Powder Events
1:30pm - Range 1 - Black Powder Events

Monday 12

8:30am - Range 1 - Field Rifle Rimfire (NT Championship combined)
1:30pm - Range 1 - Field Rifle Centrefire (NT Championship combined)

Tuesday 13

8:30am - Range 1 - Scoped 3P Rimfire (NT Championship combined)
1:30pm - Range 1 - Scoped 3P Rimfire (NT Championship combined)

Wednesday 14

8:30am - Range 1 - Rifle Metallic Silhouette Rimfire
1:30pm - Range 1 - Rifle Metallic Silhouette Centrefire

Thursday 15

8:30am - Range 4/5 - Target Pistol

Friday 16

8:30am - Range 2 - Lever Action Silhouette
8:30am - Range SC - Sporting Clays
1:30pm - Range 1 - Blackpowder Cartridge Rifle Silhouette
1:30pm - Range SC - Sporting Clays

Saturday 17

8:30am - Range SC - Sporting Clays
1:30pm - Range SC - Sporting Clays

Softball

Sunday 11

10:00am - Competition, Jim McConville Park

Monday 12

10:00am - Competition, Jim McConville Park

Tuesday 13

10:00am - Competition, Jim McConville Park

Wednesday 14

10:00am - Competition, Jim McConville Park

Thursday 15

10:00am - Competition, Jim McConville Park

Friday 16

10:00am - Finals, Jim McConville Park

Squash

Saturday 10

12:00pm - 4:00pm - Practice, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Sunday 11

3:00pm - 5:00pm - Social Hit, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Monday 12

5:00pm - Round Robin Competition Singles and Doubles, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Tuesday 13

5:00pm - Round Robin Competition Singles and Doubles, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Wednesday 14

5:00pm - Round Robin Competition Singles and Doubles, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Thursday 15

5:00pm - Round Robin Competition Singles and Doubles, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Friday 16

5:00pm - Finals, Alice Springs Squash Centre, Gap Road

Swimming

Saturday 10

1:00pm - Competition - 400m events, Alice Springs Aquatic & Leisure Centre

Sunday 11

1:00pm - Competition - 200m Breaststroke, 100m Butterfly, 100m Freestyle, 100m Backstroke, 200m IM, Alice Springs Aquatic & Leisure Centre

Monday 12

1:00pm - Competition - 50m Freestyle, 200m Butterfly, 100m Breaststroke, 50m Backstroke, 4x50m Freestyle Relays, Alice Springs Aquatic & Leisure Centre

Tuesday 13

1:00pm - Competition - 200m Freestyle, 50m Butterfly, 50m Breastroke, 200m Backstroke, 400m IM, 4x50m Medley Relays, Alice Springs Aquatic & Leisure Centre

Wednesday 14

10:00am - Competition - 1500m Freestyle, Alice Springs Aquatic & Leisure Centre

Table Tennis

Sunday 11

10:00am - Practice Session, OLSH Marian Centre

Monday 12

3:30pm - Singles & Doubles, OLSH Marian Centre

Tuesday 13

3:30pm - Singles & Doubles, OLSH Marian Centre

Thursday 15

3:30pm - Teams Event, OLSH Marian Centre

Friday 16

3:30pm - Team Event, OLSH Marian Centre

Tennis

Sunday 11

5:00pm - Mixed Doubles, Traeger Park Courts

Monday 12

8:00am - Mens and Ladies Singles, Traeger Park Courts
5:45pm - Mens and Ladies Doubles, Traeger Park Courts

Tuesday 13

8:00am - Mens and Ladies Singles, Traeger Park Courts
5:45pm - Mixed Doubles, Traeger Park Courts

Wednesday 14

5:00pm - Graded Lucky Dip Doubles

Thursday 15

8:00am - Mens and Ladies Singles Finals, Traeger Park Courts
5:45pm - Mens and Ladies Doubles, Traeger Park Courts

Friday 16

5:00pm - Men, Ladies and Mixed Doubles Finals, Traeger Park Courts

Tenpin Bowling

Saturday 10

TBA - Competition, The Dustbowl

Sunday 11

TBA - Competition, The Dustbowl

Monday 12

TBA - Competition, The Dustbowl

Tuesday 13

TBA - Competition, The Dustbowl

Wednesday 14

TBA - Competition, The Dustbowl

Thursday 15

TBA - Finals, The Dustbowl

Friday 16

TBA - Finals, The Dustbowl

Saturday 17

TBA - Finals & Presentation, Dustbowl

Touch

Sunday 11

4:30pm - Competition, Flynn Park

Monday 12

9:00am - Competition, Flynn Park
3:00pm - Competition, Flynn Park

Tuesday 13

9:00am - Competition, Flynn Park
3:00pm - Competition, Flynn Park

Wednesday 14

9:00am - Competition, Flynn Park
3:00pm - Competition, Flynn Park

Thursday 15

9:00am - Competition, Flynn Park
3:00pm - Competition, Flynn Park

Friday 16

3:00pm - Finals, Flynn Park

Triathlon & Duathlon

Thursday 15

6:00am - Duathlon, Simpsons Gap, Larapinta Drive

Saturday 17

6:00am - Triathlon, Alice Springs Aquatic & Leisure Centre